„Katyń… ocalić od zapomnienia”

15 kwietnia 2024 wzięliśmy udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Katastrofy Smoleńskiej, jako opiekunowie Dębu poświęconego podporucznikowi Franciszkowi Barczykowi.

Franciszek Barczyk ur. 1 września1897 w Warszawie został zamordowany między 20 a 22 kwietnia 1940 przez NKWD w lesie katyńskim – chorąży Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari.

„Dęby Pamięci” poświęcone ofiarom zamordowanym na rozkaz  Stalina w Katyniu, Miednoje, Twerze lub Charkowie przez NKWD – są rodzajem „żywego pomnika” jeńców wojennych. Idea sadzenia Dębów Pamięci zakłada cel społeczno-edukacyjny poprzez integrację środowisk szkolnych i społeczności lokalnych, w tym do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży w poczuciu przynależności do narodu i państwa.